150 години от Априлското въстание: Седмица на паметта в 42. ОУ
На 20.04.2026 г. в 42. ОУ бе поставено началото на възпоменателна седмица, посветена на 150-годишнината от Априлското въстание.
Денят започна вълнуващо за цялото училище! Всички ученици, от най-малките до най-големите, имаха възможност да гледат специален тематичен образователен филм. Чрез него те се докоснаха до героичното дело на Райна Княгиня, Георги Бенковски и други бележити български възрожденци, преживявайки заедно емоцията на онези паметни събития.
Първи стъпки в историята (1. и 2. клас)
Вдъхновени от филма, децата продължиха работата си в класните стаи. С много старание те изработиха табла и лозунги, пресъздаващи българския дух. През седмицата второкласниците ще продължат работата си по тематичен комикс.🇧🇬 Проектите на учениците ще бъдат представени в конкурса „Най-съдържателен и въздействащ плакат за Априлското въстание“, който ще се проведе на 24.04.26 г.
Творчество под открито небе (4. клас)
С много ентусиазъм четвъртокласници превърнаха училищния двор в платно за историческа памет. С цветни тебешири те изрисуваха тематични картини, вдъхновени от символите на свободата – лъвове, знамена и образи на герои.
Учениците от трети клас посетиха Паметника на Незнайния воин, където почетоха паметта на загиналите, и разгледаха експозициите в Националния стопански музей, за да научат повече за бита и икономическото развитие на българите в навечерието на Въстанието.
Активно участие във възпоменателните дейности взеха и учениците от прогимназиален етап.
Петокласници и шестокласници представиха своите авторски проекти, върху които са работили усърдно, изследвайки ключови моменти от 1876 г.
Учениците от седми клас премериха сили в интерактивна състезателна игра, разделени в четири отбора. Жури на състезанието бяха директорът г-жа Фиданка Лазарова, представителят на РУО-София-град г-н Камен Радев и представители на Ученическия съвет.
С признателност към миналото и отговорност към паметта, 42.ОУ отдава почит на героите от Априлското въстание и съхранява жив българския дух у своите ученици.
